Xantelasma în cifre: câte persoane o au, șansele în funcție de sex și vârstă, cât de des este de vină colesterolul, cât de des revine și ce înseamnă cifrele pentru dumneavoastră
Xantelasma este destul de frecventă: aproximativ 1,1% dintre femei și 0,3% dintre bărbați au aceste pete galbene pe pleoape, adică aproximativ 11 din 1.000 de femei și 3 din 1.000 de bărbați. Este cel mai frecventă între 35 și 55 de ani. Aproximativ jumătate dintre persoanele care o au au o tulburare a lipidelor, iar după îndepărtare revine, în general, în mai puțin de jumătate din cazuri.
Aproximativ 1,1% dintre femei și 0,3% dintre bărbați au xantelasmă, așa că femeile au de aproape patru ori mai multe șanse să o facă. În medie, pentru ambele sexe, asta înseamnă aproximativ 1 din 140 de adulți. Atinge un vârf între 35 și 55 de ani, aproximativ jumătate dintre persoanele care o au au o tulburare a lipidelor, iar recidiva după îndepărtare este în general sub 50%.
Ce trebuie să rețineți
- Aproximativ 11 din 1.000 de femei și 3 din 1.000 de bărbați au xantelasmă.
- Femeile au de aproape patru ori mai multe șanse decât bărbații să o aibă.
- Apare între aproximativ 20 și 70 de ani, cel mai des între 35 și 55 de ani.
- Aproximativ 50% dintre persoanele care o au au o tulburare lipidică primară sau secundară.
- Recidiva după îndepărtare este în general sub 50%.
- „Xantelasma gastrică” din stomac este o afecțiune separată, cu propriile cifre.
Pe această pagină 17 secțiuni
Cât de frecventă este xantelasma?
Aproximativ 1,1% dintre femei și 0,3% dintre bărbați au xantelasmă, potrivit StatPearls, referința clinică a National Library of Medicine. Asta o face destul de frecventă, deși departe de a fi universală.
Xanthelasma palpebrarum este o placă moale, galbenă, plată sau ușor ridicată, de celule spumoase pline de colesterol pe pleoape, de obicei lângă colțurile interioare.[1] Dintre toate depunerile grase din piele pe care medicii le numesc xantoame, aceste depuneri de colesterol de pe pleoape sunt cele pe care oamenii le observă și despre care întreabă cel mai des.
Dacă tocmai le-ați descoperit, nu sunteți singur, iar medicul le va recunoaște probabil dintr-o privire. Ghidul nostru înrudit despre întrebarea dacă xantelasma este frecventă analizează cine o face și de ce, iar prezentarea noastră generală despre xantelasmă acoperă afecțiunea în ansamblu.

Cât de frecventă este xantelasma într-o sală cu 1.000 de persoane?
Într-o sală cu 500 de femei și 500 de bărbați, v-ați aștepta ca aproximativ 5 sau 6 femei și 1 sau 2 bărbați să aibă xantelasmă: aproximativ 7 persoane din 1.000, sau aproximativ 1 din 140 în total.
Acestea sunt pur și simplu cifrele StatPearls de 1,1% și 0,3% aplicate unui grup amestecat în mod egal.[1] Într-un grup de adulți de vârstă mijlocie numărul ar fi mai mare, pentru că aceasta este vârsta de vârf, iar într-un grup de adulți tineri ar fi mult mai mic.
La 1.000 de femei
- Aproximativ 11 au xantelasmă
- Aproximativ 1 din 90
La 1.000 de bărbați
- Aproximativ 3 au xantelasmă
- Aproximativ 1 din 330

Cu cât este mai frecventă xantelasma la femei?
De aproape patru ori mai frecventă, pe baza procentelor de 1,1% la femei față de 0,3% la bărbați. În clinici, diferența pare și mai mare: într-un studiu pe 42 de pacienți, 85,7% erau femei.
Cifrele StatPearls dau un raport de aproximativ 3,7 la 1.[1] Studiile clinice tind să arate o majoritate feminină și mai puternică, în parte pentru că femeile cer poate mai des ajutor pentru schimbările de pe pleoape; în acel studiu clinic, 85,7% dintre pacienți erau femei, iar vârsta medie era de aproximativ 47 de ani.[2] Factorii hormonali pot juca și ei un rol: medicamentele cu estrogeni sunt o cauză secundară recunoscută.[1]

Cât de frecventă este xantelasma la diferite vârste?
Rară înainte de 20 de ani, neobișnuită la vârsta de douăzeci și ceva de ani, cel mai frecventă între 35 și 55 de ani și întâlnită încă până la aproximativ 70 de ani.
- Sub 20 de ani. Rară; când apare, o tulburare lipidică moștenită este mult mai probabilă.[1]
- Între 20 și 35 de ani. Neobișnuită, dar întâlnită, și merită o verificare completă a lipidelor.
- Între 35 și 55 de ani. Anii de vârf în care se observă prima oară plăcile.[1]
- Între 55 și 70 de ani. Încă frecventă, adesea la persoane care au plăci de ani de zile.
Tiparul legat de vârstă se potrivește cu biologia: vasele de sânge ale pleoapei devin mai permeabile cu vârsta, lăsând colesterolul să se acumuleze în piele în timp.[1] Pagina noastră despre cum începe xantelasma descrie primele semne.

Unde pe pleoapă este xantelasma cel mai frecventă?
Lângă colțurile interioare ale ochilor, aproape de nas. Plăcile încep adesea pe pleoapele superioare și pot apărea mai târziu pe pleoapele inferioare, uneori pe ambele părți.
StatPearls descrie locul tipic ca fiind zona colțului interior al pleoapelor.[1] Mulți oameni observă mai întâi o pată mică și plată pe o pleoapă superioară, apoi găsesc plăci asemănătoare la celălalt ochi sau pe pleoapele inferioare în decurs de luni sau ani, iar plăcile de pe pleoapa superioară și inferioară se pot uni în cele din urmă la colț. Mai rar, se află spre mijlocul sau partea exterioară a pleoapei. Ghidurile noastre despre unde apare xantelasma și despre cum arată xantelasma arată tiparele tipice.

Cât de des se află colesterolul în spatele xantelasmei?
În aproximativ jumătate din cazuri. StatPearls indică ponderea persoanelor cu xantelasmă care au o tulburare lipidică primară sau secundară la aproximativ 50%.
Tulburările primare includ LDL mare, colesterol și trigliceride mari în același timp, trigliceride mari și HDL scăzut; cauzele secundare includ diabetul, o tiroidă leneșă, sindromul nefrotic, colangita biliară primară și medicamentele cu retinoizi sau estrogeni.[1] În studiul clinic, 45,2% aveau colesterolul mare, iar 26,2% aveau hiperlipidemie familială.[2] O analiză a 15 studii cu 854 de pacienți a constatat că persoanele cu xantelasmă aveau în medie colesterolul total, LDL și apolipoproteina B mai mari.[3]
Ghidurile noastre despre întrebarea dacă xantelasma indică un colesterol crescut și despre cauzele xantelasmei merg mai departe.

Cât de frecventă este xantelasma cu colesterol normal?
Foarte frecventă. Într-un studiu, 54,8% dintre persoanele cu xantelasmă aveau colesterolul total normal, deși HDL-ul lor tindea să fie scăzut.
HDL-ul median în acel grup era de 36,2 mg/dL, față de 50,5 mg/dL la persoanele fără xantelasmă, iar autorii au sugerat că pot fi implicați și factori locali, hormonali sau legați de celulele imunitare.[2] Așadar, un rezultat de „colesterol normal” este frecvent la xantelasmă, dar merită să vă uitați la toate valorile, mai ales la HDL. Pagina noastră despre de ce aveți xantelasmă vă ajută să aflați cauza probabilă în cazul dumneavoastră.

Cât de frecvent este colesterolul crescut moștenit și crește el șansele?
Hipercolesterolemia familială afectează aproximativ 1 din 250 până la 1 din 500 de persoane. Provoacă un LDL foarte mare încă de la naștere și face xantelasma mult mai probabilă, mai ales la o vârstă tânără.
Afecțiunea se transmite fiecărui copil cu o șansă de 50% și se poate manifesta prin xantelasmă și prin xantoame tendinoase pe tendonul lui Ahile, pe coate, mâini, genunchi sau picioare. Fără tratament, aproximativ 50% dintre bărbați au un eveniment coronarian până la 50 de ani și aproximativ 30% dintre femei până la 60 de ani; statinele sunt medicamentul de primă alegere.[4] Paginile noastre despre întrebarea dacă xantelasma este genetică și despre xantoamele tendinoase explică mai multe.

Care este legătura dintre xantelasmă și riscul cardiac?
Persoanele cu xantelasmă au în medie un risc mai mare de infarct și boli de inimă, chiar și după luarea în calcul a colesterolului. Este una dintre cele mai bine studiate cifre despre ea.
Copenhagen City Heart Study a urmărit aproape 13.000 de persoane timp de decenii și a constatat că xantelasma a fost asociată cu un risc mai mare de infarct și boli de inimă, independent de valorile colesterolului.[5] Analiza din 2020 a constatat și pereți mai groși ai arterelor carotide și un risc mai mare de ateroscleroză la persoanele cu xantelasmă.[3] Asta nu înseamnă că majoritatea persoanelor cu xantelasmă vor avea probleme cu inima; înseamnă că o verificare merită făcută. Ghidul nostru despre întrebarea dacă xantelasma este periculoasă explică riscul pe înțelesul tuturor.

Cât de frecvent revine xantelasma?
Recidiva după îndepărtare este în general sub 50%, ajunge la aproximativ 60% după proceduri repetate și este mai frecventă la plăcile mai adânci.
Aceste cifre vin de la StatPearls și sunt valabile indiferent de metoda de îndepărtare.[1] Cu alte cuvinte, mai mulți oameni rămân fără plăci decât cei la care plăcile revin, dar reapariția este suficient de frecventă încât să aibă sens să țineți sub control cauza și să continuați verificările. Ghidurile noastre despre întrebarea dacă xantelasma revine și despre cum preveniți xantelasma tratează acest subiect.

Cât de frecventă este xantelasma gastrică?
Xantelasma gastrică, o mică pată galben-albicioasă pe mucoasa stomacului, a fost găsită la 1,77% din aproape 69.000 de endoscopii într-un studiu amplu. În ciuda numelui, nu are legătură cu afecțiunea de pe pleoape.
În acel studiu, a fost asociată cu vârsta mai înaintată și cu gastrita atrofică, metaplazia intestinală și infecția cu H. pylori, iar persoanele care o aveau aveau în medie 53 de ani, față de 46.[6] Dacă pe un raport de endoscopie apare „xantelasmă”, la aceasta se referă și este ceva de discutat cu medicul gastroenterolog, nu o problemă a pleoapelor. Paginile noastre despre ce este xantelasma gastrică și despre xantomul gastric o explică pe larg.

Cât de frecventă este xantelasma comparativ cu afecțiunile înrudite?
La femei este de câteva ori mai frecventă decât colesterolul crescut moștenit, iar la bărbați este aproximativ la fel de frecventă. Alte xantoame, precum tipurile tendinos și eruptiv, sunt mult mai puțin frecvente și indică de obicei probleme mai grave ale lipidelor.
- Xantelasma la femei. Aproximativ 1,1%, sau 1 din 90.[1]
- Xantelasma la bărbați. Aproximativ 0,3%, sau 1 din 330.[1]
- Hipercolesterolemia familială. Aproximativ 0,2-0,4%, sau 1 din 250 până la 1 din 500.[4]
- Xantelasma gastrică. Aproximativ 1,8% dintre persoanele care fac o endoscopie, un grup diferit de populația generală.[6]
Altfel spus, majoritatea persoanelor cu xantelasmă pe pleoape nu au colesterol crescut moștenit, dar o minoritate semnificativă îl au, ceea ce este încă un motiv pentru care merită făcută analiza de sânge. Nodulii de pe tendoane sau grupurile de umflături galbene apărute brusc pe corp sunt mult mai rare decât plăcile de pe pleoape și necesită întotdeauna atenție medicală promptă.

Xantelasma în cifre
| Indicatorul | Cifra | Sursa |
|---|---|---|
| Femei cu xantelasmă | Aproximativ 1,1% (11 din 1.000) | StatPearls |
| Bărbați cu xantelasmă | Aproximativ 0,3% (3 din 1.000) | StatPearls |
| Intervalul de vârstă obișnuit | Aproximativ 20-70 de ani, vârf între 35 și 55 de ani | StatPearls |
| Ponderea celor cu o tulburare a lipidelor | Aproximativ 50% | StatPearls |
| Colesterol total normal (un studiu) | 54.8% | Kavoussi 2016 |
| Hiperlipidemie familială (un studiu) | 26.2% | Kavoussi 2016 |
| Colesterol crescut moștenit în populația generală | 1 din 250 până la 1 din 500 | GeneReviews |
| Recidiva după îndepărtare | În general sub 50%; aproximativ 60% după proceduri repetate | StatPearls |
| Xantelasma gastrică la endoscopie | 1.77% | Feng 2023 |
Ce înseamnă aceste cifre dacă aveți xantelasmă?
Că nu sunteți nici pe departe singur, că șansa ca o analiză de sânge să găsească ceva ce merită ținut sub control este cam ca la aruncarea unei monede și că îndepărtarea funcționează la majoritatea oamenilor, deși plăcile pot reveni.
- Verificați-vă. Cu o șansă de aproximativ 50% de a avea o tulburare a lipidelor, analizele pe nemâncate pentru lipide, ficat, tiroidă și glicemie merită făcute.[1]
- Țineți sub control ce se găsește. Asta vă protejează inima și încetinește apariția plăcilor noi.
- Decideți ce faceți cu petele. Le lăsați, le acoperiți sau le îndepărtați acasă ori la o clinică.
- Fiți atent. Reapariția este suficient de frecventă încât să continuați verificările.
Planul nostru pas cu pas despre ce să faceți în privința xantelasmei și ghidurile despre cum îndepărtați xantelasma și despre îndepărtarea xantelasmei acasă vă ajută să alegeți.

Dacă v-ați făcut verificarea și v-ați dori ca plăcile să dispară, aceasta este crema pe care o facem pentru îndepărtarea xantelasmei acasă.
De ce nu sunt exacte cifrele despre frecvența xantelasmei?
Pentru că studiile numără persoane diferite în moduri diferite. Studiile clinice văd doar persoanele care au cerut ajutor, sondajele în populație depind de cine participă, iar amestecul de vârste, sexe și valori ale colesterolului diferă de la un loc la altul.
O clinică de dermatologie va vedea o pondere mult mai mare de femei și de adulți de vârstă mijlocie decât un sondaj general, pur și simplu pentru că acestea sunt persoanele care vin pentru pete pe pleoape. Plăcile mici și plate sunt și ușor de ratat, așa că unele cazuri nu sunt niciodată numărate. De aceea, cifrele de mai sus se citesc cel mai bine ca un ghid de încredere, nu ca o numărătoare exactă, și de aceea următorul dumneavoastră pas, o analiză de sânge de rutină, contează mai mult decât locul pe care îl ocupați în statistici.

Cât de frecventă este xantelasma, pe scurt
Aproximativ 1,1% dintre femei și 0,3% dintre bărbați au xantelasmă, adică aproximativ 1 din 140 de adulți în total, cel mai des între 35 și 55 de ani. Aproximativ jumătate au o tulburare a lipidelor, xantelasma este asociată cu un risc cardiac mai mare, iar recidiva după îndepărtare este în general sub 50%. O analiză de sânge este primul pas înțelept.
Xanthel® este o cremă cosmetică făcută pentru îndepărtarea xantelasmei acasă, vândută de Xanthelasma.com. O găsiți în secțiunea de mai sus și la finalul acestei pagini, sau citiți mai multe despre crema Xanthel® pentru îndepărtarea xantelasmei. Pentru orice altceva, răsfoiți toate ghidurile noastre despre xantelasmă.
Întrebări frecvente despre cât de frecventă este xantelasma
Cât de frecventă este xantelasma?
Aproximativ 1,1% dintre femei și 0,3% dintre bărbați o au, adică aproximativ 1 din 140 de adulți în total.
De câte ori este mai frecventă xantelasma la femei?
De aproape patru ori, pe baza procentelor de 1,1% la femei, comparativ cu 0,3% la bărbați.
La ce vârstă este xantelasma cel mai frecventă?
Între 35 și 55 de ani, deși apare între aproximativ 20 și 70 de ani.
Câte persoane cu xantelasmă au colesterolul mare?
Aproximativ jumătate au o tulburare lipidică primară sau secundară, iar multe dintre celelalte au HDL scăzut.
Cât de frecventă este xantelasma cu colesterol normal?
Frecventă; într-un studiu, 54,8% aveau colesterolul total normal, deși HDL-ul lor tindea să fie scăzut.
Cât de des revine xantelasma după îndepărtare?
În general în mai puțin de jumătate din cazuri, ajungând la aproximativ 60% după proceduri repetate.
Este xantelasma frecventă la tineri?
Nu, este neobișnuită înainte de 30 de ani, iar când apare la o vârstă tânără, o tulburare lipidică moștenită este mai probabilă.
Cât de frecventă este xantelasma gastrică?
A fost găsită la 1,77% din aproape 69.000 de endoscopii într-un studiu și nu are legătură cu xantelasma de pe pleoape.
Surse
- Blair K. Xanthelasma Palpebrarum. StatPearls, National Library of Medicine (NCBI Bookshelf), actualizat 2026.
- Kavoussi H, Ebrahimi A, Rezaei M, Ramezani M, Najafi B, Kavoussi R. Serum lipid profile and clinical characteristics of patients with xanthelasma palpebrarum. Anais Brasileiros de Dermatologia, 2016;91(4):468-471.
- Chang HC, Sung CW, Lin MH. Serum lipids and risk of atherosclerosis in xanthelasma palpebrarum: a systematic review and meta-analysis. Journal of the American Academy of Dermatology, 2020;82(3):596-605.
- Ison HE, Clarke SL, Knowles JW. Familial Hypercholesterolemia. GeneReviews, National Library of Medicine (NCBI Bookshelf), revizuit 2025.
- Christoffersen M, Frikke-Schmidt R, Schnohr P, Jensen GB, Nordestgaard BG, Tybjaerg-Hansen A. Xanthelasmata, arcus corneae, and ischaemic vascular disease and death in general population: prospective cohort study. BMJ, 2011.
